Независим консултант
coralclub
Svetlana Nikolova
Защита на организма, имунитет, имунна система, защита на тялото, имунна защита, поддържане на имунитета

Защита на организма

Начална страница / Статии / Защита на организма
Човешкото тяло се нуждае от подкрепа и възстановяване от влиянието на околната среда, нездравословен начин на живот, дълги курсове на лечение и много други фактори, които влияят на благосъстоянието, работоспособността и развитието на хронични заболявания. Една от най-важните роли в защитата на организма от въздействието на външни и вътрешни фактори играе имунната система. Това е комплекс от биологични структури и процеси на тялото, осигуряващи защитата му от инфекции, токсини и злокачествени клетки.

За да функционира правилно имунната система, тя трябва да може да разпознава широк спектър от патогени (от вируси до многоклетъчни червеи) и да ги различава от собствените здрави тъкани на тялото. Има два вида: вродена имунна система и придобита (адаптивна) имунна система. И двете използват както хуморални, така и клетъчни механизми.

Един от най-важните механизми на адаптивната имунна система е имунологичната памет, поради която тялото развива по-силен имунен отговор към патогена след първата среща с него.

Нарушенията в работата на имунната система провокират автоимунни, възпалителни заболявания и злокачествени новообразувания. Когато имунната система не функционира достатъчно добре, могат да възникнат състояния на имунна недостатъчност, което прави тялото по-уязвимо към инфекции. Имунодефицитът може да бъде или вроден, поради генетични аномалии, или придобит, например, в резултат на HIV инфекция или прием на имуносупресивни лекарства.

Имунната система защитава тялото от инфекции на всяко ниво с нарастваща специфичност. На различни нива съществуват физически бариери, които предотвратяват проникването на вируси и бактерии в него.

Кожата, една от функциите на която е защитата на вътрешната среда на тялото от външни влияния (като: микроби, механични повреди, ултравиолетово лъчение и др.) е първата бариера. Тази функция се осъществява в резултат на секреторната активност на мастните и потните жлези. Мастните жлези произвеждат себум. В мастните жлези тайната е в течно или полутечно състояние. Изпъкнал на повърхността на кожата и смесвайки се с потта, себумът образува водно-липидна мантия. Предпазва кожата, има бактерицидно и противогъбично действие. Освен секреторна, мастните жлези изпълняват и отделителна функция. Със себума се отделят токсични вещества, образувани в червата.

Когато патогенът успее да преодолее първичните бариери (като кожата и микробиома върху нея), той се сблъсква с вродената имунна система, която осигурява бърз, но неспецифичен отговор.

Ако патогенът преодолее вродения имунен отговор, той е изправен пред следващото ниво на защита, адаптивната имунна система. Той осигурява специфичен имунен отговор, насочен срещу специфичен патоген. След това адаптивната система го фиксира с помощта на имунологична памет, благодарение на която следващия път, когато срещне патоген, тялото може бързо да развие специфичен имунен отговор.

Както вродената, така и адаптивната имунна система използват способността на тялото да разпознава себе си и не себе си. Някои чужди молекули могат да се свържат с рецепторите на имунните клетки и да предизвикат имунен отговор. Такива молекули се наричат антигени.

Човешката имунна система е изложена ежедневно. Климатичните, сезонните, екологичните, социалните фактори създават външно местообитание, на което е трудно да се повлияе, но е напълно възможно всеки да намали влиянието на такива фактори. Храненето, приемането на лекарства, физическата активност (на работа, по време на дейности на открито) влияят върху метаболитните процеси в организма и баланса на веществата. Тъканите на тялото след тренировка се нуждаят от регенерация и насищане с витамини и минерали, които могат да подпомогнат функционирането на мускулите и ставите.

Регулирането на метаболитните процеси играе важна роля в регенерацията на тъканите. Ролята на метаболитни регулатори играят всички ендокринни жлези и хормоните, които отделят. Хормоните на хипофизата са хормони на растежа, хормоните на половите жлези регулират метаболизма на въглехидратите, хормоните на щитовидната жлеза регулират окислителните процеси, засягайки растежа и развитието на тялото. Хормоните на надбъбречните жлези регулират всички видове метаболизъм: протеини, мазнини, въглехидрати, вода и минерали.

За насищане на клетките с хранителни вещества е необходима балансирана диета. Индивидуално е и зависи от дневния прием на калории, от който се нуждае човек. Всичко зависи от нивото на физическа активност през деня и основния метаболизъм. Биологично значимите елементи на храната (хранителни вещества), участващи в метаболизма за превръщане на калориите в енергия, помагат за попълване на баланса на веществата, изразходвани през деня.

Неправилното хранене води до заболявания като диабет и затлъстяване, които засягат функционирането на имунната система. Неправилното хранене, както и липсата на определени микроелементи и хранителни вещества, могат да повлияят неблагоприятно на имунната система. Храните, богати на мастни киселини, имат положителен ефект.

Новородените бебета са особено уязвими към инфекции, тъй като не са били изложени на патогени преди раждането. Новороденото получава няколко нива на пасивна защита от майка си. По време на бременността антителата се предават от майката на плода директно през плацентата, така че новороденото има високи нива на антитела от раждането, които съответстват на антигените, които майката е срещнала. Кърмата или коластрата също съдържат антитела, които осигуряват защита на новороденото, докато собствената му имунна система започне да произвежда свои собствени антитела.

Тялото на новороденото не произвежда антитела и не образува клетки на паметта. Пасивната защита на новороденото функционира от няколко дни до няколко седмици. Пасивният имунитет може да се създаде и изкуствено чрез въвеждане в тялото на серум, богат на антитела, но диетата на майката играе важна роля.

Така функционирането на имунната система през целия живот, от раждането до старостта, осигурява системна защита на организма. Възможно ли е ежедневната дейност на човек в съвременните условия да не оставя празнини и да не пречи на защитните функции под една или друга форма? Лесно достъпни ли са всички начини за поддържане и възстановяване на имунната система?

Клетъчното хранене, поддържането на витамини и минерали и хидратацията са едни от най-лесните начини да помогнете на тялото си да функционира през деня и да се възстанови от него. Натуралните съставки, балансирани в биодостъпна форма, помагат на организма да се справи с последствията от неблагоприятни условия на околната среда, недохранване, лечение с антибиотици и други. Те се усвояват лесно и внимателно възстановяват организма на клетъчно ниво.

Съвременната биохимия и диететика предоставят възможност за цялостно, поетапно регулиране на метаболитните процеси в организма на битово, ежедневно ниво, като се следват прости техники. Това ще позволи на имунната, ендокринната, сърдечно-съдовата, нервната, храносмилателната и други системи да работят по-балансирано и да повишат стресоустойчивостта на целия организъм.

Предлагаме на вашето внимание само някои продукти, които допринасят за защитата на организма и клетъчното възстановяване:

arrow
Липозомен Витамин С – е силен антиоксидант и предпазва организма от негативното въздействие на околната среда. Допринася за качествената работа на имунните клетки (фагоцити, Т- и В-лимфоцити). Възрастни приемат 2,5 ml 1 път на ден по време на хранене. Може да се приема чист или да се добави към чаша вода или сок. Включена капачка за измерване.
arrow
D-Spray, навременното активиране на имунните клетки зависи от достатъчното му количество в организма. Възрастни приемат 0,5 ml 1 път на ден по време на хранене. Може да се приема чист или да се добави към чаша вода или сок.
arrow
Кора от мравчено дърво със селен - регулира броя на клетките на имунната система, като поддържа както вродения, така и придобития имунитет. Приемайте по 2 капсули 2 пъти дневно по време на хранене.
arrow
Омега 3/60 - повишава устойчивостта на организма към различни заболявания, укрепва имунната система. Приемайте по 1 капсула 2 пъти дневно по време на хранене.
arrow
Coral-Mine - подобрява предаването на нервните импулси. По време на цялата програма не забравяйте да пиете вода. Вземете 1 саше в бутилка от 1,5 - 2 литра, пийте 30 минути преди хранене и 1,5 - 2 часа след хранене. Такава вода подхранва клетките на тялото, перфектно почиства лимфата и укрепва имунната система.

Повече от 20 години Coral Club позиционира не само отделни продукти за възстановяване на здравето, а система за поддържане на цялото тяло - Концепцията за здравето. Той е разработен на базата на научни изследвания и практическо приложение на продуктите на Coral Club International и е спечелил доверието на потребителите.

Oleg Oborotov
Авторът: OLEG OBOROTOV
06.06.2021

ВАШИЯТ КОНСУЛТАНТ В CORAL CLUB

Svetlana Nikolova
Независим консултант
SVETLANA NIKOLOVA
+447818142030

Вижте също